پورتال جامع خبری ،تفریحی واصل

  • ۰
  • ۰انجام پایان نامه ارشد مدیریت

اولین قدم دانستن مفهوم پروپوزال است: طرح توصیه ی
قدم بعد کاربر د پروپوزال: به منظور معرفی پروژه ی یا دامنه ی کار خود گاهی ضروری است که شرحی از خود را در اختیار کارفرما یا موسسه مورد نظر قرار داد. در واقع پروپوزال شرحی از امکانات و اختیارات ماست. این طرح بر مبنای علاقه مندی و پژوهشهای فردی متقاضی مبتنی بر فرضیه های علمی استنتاجات تحقیقاتی است فرد می تواند شاخه ی تحقیقی و میزان سوابق کار قبلی نتایج حاصل را اعلام نماید .
نگارش پروپوزال: در نگارش پروپوزال سطح دانش مخاطب نیز موقعیت آنان بایستی در نظر گرفته شود. اگر مخاطب پروپوزالی دانش کافی نباشد بایستی مطالب در آن به صورت غیر فنی و آسان آورده شود. استاندارد خاصی برای نگارش یک پروپوزال وجود ندارد لیکن فرمت های متداول متعددی وجود دارد و گاهی از سازمانها موسسات آموزش ی فرمت های از پیش تعیین شده ای جهت این کار دارند.
شیوه نگارش پروپوزال:
در نوشتن پروپوزال می بایست به نکات ذیل تذکر فرمایید:
- معرفی موضوعی که برای انتها نامـه خود گزینش کرده اید
- شرح ارزش آن موضوع
- ذکر پ‍‍ژوهش هایی که در قدیم در این باره صورت گرفته
- نتایجی که فکر می کنـید از تحقیق خواهید گرفت
-راهنمای یاآموزش هایی که در پژوهش از آن ها بهره خواهید گرفت
- منشور و قالب بندی شکل پروپوزال بنا بر هدفی که از آن دارید و یا به مقتضای رشته تحصیلی شما
شکل بندی بنیادین آن، همـواره باید حاوی عنوان بندی ها و بخش های زیر باشد :
1- مساله تحقیق
ذیل این عنوان می بایست عنوان دقیق تحقیق را ذکر نمایید.
2- توضیح موضوع ارزش آن
در این بخش می بایست جوانب موضوع، چگونگی رابطه آن با رشته ی تحصیلی مورد نظر و ارزش موضوع به لحاظ علمی و کاربردی را شرح فرمایید.
3- ادبیات تحقیق و پژوهش های مرتبط
بایستی توضیح مختصری درباره تحقیقاتی که پیش از شما روی این موضوع و موضوعات نزدیک به آن انجام شده بدهید. در این بخش در واقع بایستی به ذکر پژوهش هایی بپردازید که شما قصد دارید یافته های آن ها را تکمیل غلط ات آن ها را رفع و یا نتایج آن ها را رد نمایید.
4- اهداف فرضیه ها
در این بخش به ذکر نتایجی بپردازید که فکر می کنـید از تحقیق می توانید بگیرید.
هدف , سمت حرکت مقصود از تحقیق را توضیح دهید.
5-روش ها وسائل های تحقیق

توضیح دهید که در انجام پروژه از چهروش هایی سود برده اید و چه وسائل هایی را جهت رسیدن به اهداف تحقیق خواهید داشت.
6- منابع
فهرستی از منابعی که فکر می کنـید از آن ها مصرف خواهید نمود به کار شما مرتبط است را به ترتیب نام مرتب کنـید .
نکات مهم
1- پروپوزال را با مورد شروع نکنـید ، بلکه عنوانی را در روی جلد بیاورید و بعد متن پروپوزال را بنویسید
2- نکات زیر را درباره گزینش نگارش تیتر تحقیق رعایت نمایید :
الف) سعی نمایید مساله روشن و آسان باشد.
ب ) عنوان پروژه را به صورت خلاصه ای بصورت فشرده از آن چه در ذهن دارید در نظر بگیرید. سعی کنـید با همان یک عبارت عنوان پروژه بتوانید منظور مهم تحقیق هدف هایتان را به خواننده منتقل نمایید . عنوان کار شما باید کاملاً معین کند که شما می خواهید چه چیز را در چه شرایطی تحقیق نمایید.
پ ) در عبارت بندی عنوان پروژه دقت نمایید تا چیدمان آن طوری باشد که آن چه اصل موضوع تحقیق شماست از فرع آن قابل تشخیص باشد.
ت ) سعی نمایید کلمات اضافی را از عنوان پروژه حذف نمایید .
3- در رابطه با هدف تحقیق موضوعی که جهت مطالعه انتخاب کرده اید دقت نمایید که در رابطه کامل با هم باشند در نوشتن پروپوزال سعی نمایید که این رابطه را به خوب ی نمایش دهید.
4- در زمینه ی چگونگی گزینش روش تحقیق نیز، وضع به همین ترتیب است. سعی کنـید مناسب ترین ، عملی ترین علمی ترینآموزش را جهت تحقیق گزینش فرمایید.
5- پروپوزال را منظم با بخش بندی مناسب آماده بکنید . سعی کنـید مرز بین عنوان ها معین مطالب را بر روی 1 روی کاغذ A4 تایپ نمایید.
6- اندازه پروپوزال می بایست جهت دوره های کارشناسی اافزایش حداقل 5 صفحه و جهت دکتری حداقل 8 صفحه باشد. در این بین حداقل صفحه به ادبیات تحقیق حداقل یک صفحه به منابع تحقیق اختصاص و سعی نمایید از منابع نو به روز مصرف بکنید تمام ی منابع پروژه فارسی زبان نباشند. هم چنین توجه بکنید فونت استاندارد برای پروپوزال با سایز 12 است .
7- از نوشتن موارد اضافه در پروپوزال ، مثل پیش گفتار مقدمه عرض ارادت جهت استاد راهنما غیره خود داری نمایید .
8- درمورد نگارش انگلیسی در مورد متن پروپوزال با یک مترجم و یا کسی که انگلیسی ادبی را به بهتر ی می داند مشاوره نمایید. متن پروپوزال می بایست به لحاظ علمی ادبی هیچ غلطی نداشته باشد.
9- پروپوزال با جدیت آماده بکنید جدی بگیرید! ارزیابی و بررسی علمی شما در واقع فقط از طریق پروپوزال است . پس تمام تلاش و دانش خود را برای تنظیم دقیق آن به کار بندید

  • ۹۵/۰۴/۱۶
  • علی بابا

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی